fbpx

Before and After School Programs

Rainbow's End Afterschool

Rainbow’s End: the place for kids to gather when the school day has ended.

Our after school program has many different activities, clubs and hospitality league options for every student in K-8. We also have a robust preschool after school program, as well. 

Down below you willl see the most current clubs, activities and sports we have running. These clubs and activities change each fall, winter, and spring. 

Clubs and Sports – Fall Session 2019

Rainbow Clubs:
Mondays
:

Hip Hop Dance – 4:00 pm – 5:00 pm  – Grades: 3rd – 5th
Dates: Sept. 9, 16, 23, 30, Oct. 7, 21, 28, Nov. 4
Teacher: Julie Chapman

Miri Movement – 3:30 – 4:30 pm
Grades: K – 2nd
Dates: Sept. 9, 16, 23, 30, Oct. 7, 21, 28, Nov. 4 (Make up date: Nov. 11)
Teacher: Miri Massachi

Film Making – Video Adventures – 4:00 pm – 5:00 pm
Grades: 4th – 6th
Dates: Sept. 9, 16, 23, 30, Oct. 7, 21, 28, Nov. 4 (Make up date: Nov. 11)
Teacher: Jamie Theophilos

Music Listening Club for 7th & 8th – 4:00 – 5:00 pm
Grades: 7th – 8th
Dates: Sept. 9, 16, 23, 30, Oct. 7, 21, 28, Nov. 4 (Make up date: Nov. 11)
Teachers: Denisa and Makasi

Tuesdays:

Skate Club – 4:00 pm – 5:00 pm 
Grades: ALL
Dates: Sept. 3, 10, 17, 24, Oct. 1, 8, 15, 22 (Make up date: Oct. 29)
Teacher: Michal Bynum, AKA Coach Wench 

Wednesdays:

The Wandering Swordsman – Boffer Games – 2:15 pm – 3:15 pm
Grades: 2nd – 8th
Dates: Sept. 4, 11, 18, 25, Oct. 2, 9, 16, 23 (Make up date: Oct. 30)
Teacher: Phil Ferguson

Insect Exploration Club – 1:30 – 2:30 pm
Grades: K – 2nd
Dates: Sept. 4, 11, 18, 25, Oct. 2, 9, 16, 30 (Make up date: Nov. 6)
Teacher: Tori Duval

Hoseback Riding Club – 2:15 – 5:00 pm (Leave school at 1:45 pm and return at 5:30 pm)
Grades: 2nd – 8th
Dates: Sept. 4, 11, 18, 25, Oct. 2, 9, 16, 23 (Make up date: Oct. 30)
Teacher: Kate Dilworth

Geodyssey – AKA Wizard Math! – 3:33 – 4:44 pm 
Grades: 5th – 8th
Dates: Sept. 4, 11, 18, 25, Oct. 2, 9, 16, 23 (Make up date: Oct. 30)
Teacher: Mark Hanf

Thursdays:

Rainbow Maker Club – 3:30 – 4:30 pm
Grades: K-2nd
Dates: Sept. 5, 19, 26, Oct. 3, 10, 17, 24, Nov. 7 (Make up date: Nov. 14)
Teacher: Christa Flores

Slacklining with Slacklibrium – 4:00 – 5:00 pm
Grades: 3rd – 5th, and Omega is welcome!
Dates: Sept. 5, 19, 26, Oct. 3, 10, 17, 24, Nov. 7 (Make up date: Nov. 14)
Teacher: Jesse Goldman

Zine Club – 4:00 – 5:00 pm
Grades: 6th – 8th
Dates: Sept. 5, 19, 26, Oct. 3, 10, 17, 24, Nov. 7 (Make up date: Nov. 14)
Teacher: April Fox

Fridays:

Games & Toy Design Club – 3:30 pm – 4:30 pm
Grades: 2nd – 4th
Dates: Sept. 6, 20, 27, Oct. 4, 18, Nov. 8, 22, Dec. 6 (Make up date: Dec. 13)
Teacher: Ethan Schultz

 

Rainbow Sports

Rainbow Running Club – 4:00 – 5:00 pm
Grades: 4th – 8th
Dates: Sept. 6, 20, 27, Oct. 4, 18, Nov. 8, 22, Dec. 6 (Make up date: Dec. 13)
Coach: Susan Waddell

Rainbow Warriors Flag Football –
Grades: 5th – 8th
Practices: Tuesdays/Thursdays – 3:45 – 4:45 pm
Games: Tuesdays/one Thursday – 4:15 pm
Dates: Sept. – Nov.
Coach: Mark Strazzer

Rainbow Warriors Volleyball –
Grades: 5th – 8th
Practices: Wednesdays – 1:45 – 3:00 pm at Montford Rec. Center
Games: Mondays at Evergreen
Dates: Sept. – Oct.
Coach: Mark Strzzer